Çarşamba, Haziran 19, 2024
Sağlık

Gözlük Koronavirüsten Koruyor, Lens Yerine Gözlük Takın Uyarısı

Gözlükler kullanımının, korona virüsten koruyabileceğine değinen Göz Doktorları, pandemi döneminde lens yerine gözlük kullanmayı önerdi.

Enfekte kişinin havaya yaydığı damlacıklar yoluyla bulaşan korona virüs, göz yoluyla da vücuda girebilen salgın bir hastalık. Hem güneş hem de numaralı gözlüklerin, bir kalkan görevi görerek, damlacıkların göz yoluyla alınmasına engel olduğunu savunan göz doktorları, “Çin’de korona virüs vakaları üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda enfekte olan insanlar içinde gözlük kullananların sayısının daha az olduğu tespit edilmiştir” dedi.

Lens Yerine Gözlük

Korona virüsle mücadele kapsamındaki süreçte lensten ziyade gözlük önerdiklerini vurgulayan uzmanlar, “Kontakt lens takarken ellerimizi kullanarak lensi takmak çıkarmak durumundayız ve bu da teması artırmakta. Aynı zamanda lenslerin, kabı ve suyu gibi bir takım yan ürünlerle teması da olabilir ancak gözlüklerde bu riskler olmaz. Aynı zamanda gözlükler, gözümüzün önünde bir koruyucu kalkan görevi üstlenerek, dışarıdan gelebilecek virüslü damlacıkları da engeller” ifadelerine yer verdi.

Gözlüklerin Bakımına Dikkat Edin

İster numaralı ister güneş gözlüğü olsun, her ikisinin de iyi temizlenmesinin pandemi döneminde büyük önem taşıdığını anlatan uzmanlar, “Gözlerimizi koruyan gözlüklerimizi de belirli periyotlarla iyice temizlemeyi, mikrop ve virüslerden arındırmayı unutmamalıyız. Gözlüklerimizin temizliği ile ilgili sadece pandemi döneminde değil, hayatımızın her evresinde titiz davranmalıyız” şeklinde konuştu. (BSHA)

Call Now Button