Çarşamba, Haziran 19, 2024
Güncel

Deprem Bölgesi İzmir’de Covid-19 Alarmı

Göçük altından 58 saat sonra sağ çıkarılan İdil Şirin adlı genç kızda koronavirüsü tespit edildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger İdil Şirin ve annesi Güven Şirin’in kovid pozitif olduğunu hastalığa depremden önce yakalandığını söyledi. Arama Kurtarma görevi yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibinde bir personelin kovid pozitif olduğu öğrenildi.

İzmir’de yaşanan depremde enkazdan sağ çıkan ve umutları yeşerten İdil Şirin ve annesi kovid pozitif çıktı. İdil’in uyumasını engellemek için enkaz altında 3 saate yakın süre müdahale eden Balıkesir İtfaiyesi Arama Kurtarma ekibi grup amiri Bahadır Kuş bayıldı, itfaiye ekiplerinin yardımı ile enkaz altından çıkarıldı. Bahadır Kuş’un da kovid pozitif olma ihtimali var. Koronavirüsün deprem sonrası kurtarma çalışmalarında bulaş hızı arttı. İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) olay yerine test kitleri, ambulans, doktor, acil tıp teknisyeni ve iki şöför gönderdi. Bölgeye gönderilen sağlık ekibi, arama kurtarma çalışmasında bulunan personellere muayene yaptı. Arama kurtarma ekiplerinin muayenesinin devam ettiği bildirildi.

SAĞLIK BAKANI TWİTTER’DAN UYARDI

Depremin ardından koronavirüs ile mücadelede komutan edasıyla rol gösteren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İzmir’de deprem sonrasında oluşan şartların koronavirüsün bulaşmasını kolaylaştıracak hale geldiğini, vaka sayılarının artmaması için önlemlere dikkatle uyulması gerektiğinin altını çizdi.  Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Koca, “İzmir şu anda koronavirüsün yayılmasına çok elverişli. Zor günlerin daha da zorlaşmasına izin vermeyelim. Vakaların azalması, kontrolümüze bağlı. Bu hastalık nedeniyle yeni kayıplar vermeyelim” diye konuştu. (BSHA)

Call Now Button